Informacje
  Polecamy
  Kategorie
  Szukaj

  Wpisz szukany produkt


  Wyszukiwanie zaawansowane
  Ostatnio przeglądane
  Płatności obsługuje PayU

  Kora dębu

  Nie każdy wie, że garbniki zawarte w korze dębu mają właściwości antyseptyczne. Wykazują ponadto aktywność przeciw gronkowcom (Staphylococcus aureus, S. epidermidis, S. saprophyticus). Ekstrakt bogaty w kwas taninowy zastosowano z sukcesem przeciwko S. aureus opornemu na antybiotyk. Garbniki mają także działanie wirusostatyczne wobec wirusów Herpes czy grypy

  Dąb to drzewo osiągające duże rozmiary, będące też symbolem siły i długowieczności. Znane są okazy żyjące ponad 700 lat. Drzewa te ceniono ze względu na twarde, trwałe drewno, które było używane do budowy domów i statków. Dobrze znanym zastosowaniem kory dębowej jest garbowanie skóry. Od wieków używano jej także w medycynie ludowej do leczenia ran oraz przeciwko biegunkom. Obecnie w lecznictwie wykorzystuje się korę dębu szypułkowego (Quercus robur L.) i bezszypułkowego (Quercus sessilis E.).

  Oprócz kory (Quercus cortex) surowcem leczniczym są też dębianki (Gallae Quercus, galas dębowy), narośla na pędach i liściach dębu. Głównym surowcem farmaceutycznym jest wysuszona kora uzyskiwana z młodych pni i gałęzi, zbierana wczesną wiosną przed rozwojem liści.

  Najważniejszymi bioaktywnymi składnikami tego surowca są związki polifenolowe, garbniki (taniny). Ich zawartość sięga 10%; zgodnie z Farmakopeą Polską VI nie powinna być mniejsza niż 4% (w przeliczeniu na pirogalol).

  W korze dębu są garbniki hydrolizujące i niehydrolizujące (skondensowane). Hydrolizujące to galotaniny i elagotaniny (połączenia estrowe kwasu galusowego i elagowego). Główne związki to monomery (katechina, epikatechina, galokatechina, galusan-3-Oepigalokatechiny i epikatechiny), dimery (katechiny, galokatechiny, leukodelfinidyny), oligomery oraz polimery zawierające różne połączenia (wiązanie 6’,8 lub 4,8). Z kory dębu wyizolowano również szereg innych związków polifenolowych, takich jak: katalagina, weskolagina, pedmolagina, flawonoidy (kwercetyna, kwercytryna), wolne kwasy fenolowe (elagowy i galusowy). Kora zawiera małe ilości związków triterpenowych, związki żywicowe i sole mineralne. Związki polifenolowe (elagotaniny, proantocyjanidyny) są także obecne w drewnie, liściach i żołędziach.

  Garbniki mają działanie ściągające. Tworzą trwałe połączenia z białkami błon śluzowych żołądka i jelit. Warstwa zdenaturowanego białka hamuje wydzielanie płynu żołądkowo- jelitowego oraz przenikanie wody ze światła jelit.

  W przypadku biegunek można więc zapobiec utracie wody i elektrolitów oraz spowodować zagęszczenie mas kałowych. Przy zatruciach pokarmowych zmniejsza się możliwość przenikania toksyn z treści pokarmowej.

  Garbniki działają korzystnie na ściany naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność, hamują mikrokrwawienia. Mają też właściwości antyseptyczne. Wykazują aktywność przeciw gronkowcom (Staphylococcus aureus, S. epidermidis, S. saprophyticus). Ekstrakt bogaty w kwas taninowy zastosowano z sukcesem przeciwko S. aureus opornemu na antybiotyk. Pokazano, że elagitaniny z dębu eliminują bakterie E. coli, szczep oporny na streptomycynę z przewodu pokarmowego myszy. Elagitaniny i kwas taninowy są kandydatami na leki przeciwko tym groźnym infekcjom.

  Garbniki mają działanie wirusostatyczne wobec wirusów Herpes czy grypy. Stwierdzono także, że dzięki obecności wielu związków polifenolowych kora dębu ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

   

  Zalecenia

  Kora dębowa jest stosowana wewnętrznie w leczeniu nieswoistych ostrych biegunek wywołanych przez bakterie i wirusy, w przypadku zatruć pokarmowych, podostrych i przewlekłych nieżytów żołądka i jelit. Zewnętrznie zaś w leczeniu stanów zapalnych w jamie ustnej (dziąsła, gardło), stanów zapalnych skóry w okolicach narządów płciowych, żylaków odbytu, owrzodzeń żylakowych, niewielkich oparzeń czy egzemy. Kora dębu jest także składnikiem mieszanek ziołowych, np. ułatwiających gojenie ran, do płukania gardła i jamy ustnej, do stosowania w upławach, świądzie sromu i odbytu.

   

  Żródło: http://pl.herbs2000.com

   

   

  Kora dębu
  Filtrowanie produktów
  Niestety nie znaleziono produktu!

  1. Sprawdź poprawność zapytania i spróbuj ponownie.
  2. Ogranicz szukane słowa do jednego lub dwóch.
  3. Podaj ogólną nazwę produktu, którego szukasz lub skorzystaj z wyszukiwania zaawansowanego.
  4. Jeżeli używałeś filtrów ogranicz ilość wybranych opcji.
  Nowości
  Koszyk
  ...jest pusty

  Szybki kontakt


  Impress-Pharma
  "Natura dla zdrowia i urody"
  Ul. Tylżycka 7, 01-656 Warszawa
  Pon - Pt : 10.00 - 18.00

  sklep@impress-pharma.pl
  tel. 694-574-031 lub 511-687-594

   

  Zaloguj się

  e-mail:

  Hasło:

  Cennik

  HTML   CSV

  Tu jesteśmy

  Polecamy wysokiej jakości produkty czeskie

  Produkty Dou-Life gorąco polecamy !!!
  Znalezione obrazy dla zapytania duo life
  Akceptuję
  Strona Impress-Pharma.pl korzysta z plików cookies w celu realizacji usług  zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zgodnie z dyrektywą UE 2016/679 (RODO) ,wszelkie dane uzyskane od kupującego będą wykorzystane wyłącznie do celu realizacji zamówienia, a każdy klient ma prawo do ich wglądu,