Uzyskiwany jest przez ekstrakcję liści aloesu, olejem sojowym. Sposób otrzymywania oleju: rafinacja.
Właściwości i przeznaczenie:
Zmiękczające, nawilżające – wspomaga transport innych substancji odżywczych w głąb skóry, działa na nią nawilżająco i sprawia, że jest silna i elastyczna.
Stanowi wręcz genialny balsam dla skóry, jest doskonały do pielęgnacji włosów.
Aloes zawiera wiele substancji działających i wnikających bezpośrednio w skórę.
Należy jednak zastanowić się nad jego stosowaniem przy cerze trądzikowej, ponieważ może zatykać pory.
Przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne – olejek z aloesu zmniejsza stan zapalny skóry głowy, doskonale walczy z łupieżem i innymi schorzeniami dermatologicznymi. Z dodatkiem kilku kropel olejku z drzewa herbacianego jest doskonałym środkiem na wszelkie infekcje grzybicze.
Antybakteryjne, antywirusowe – posiada dużą ilość aloe emodyny, która wykazuje działanie przeciwwirusowe, w tym na wirusa opryszczki.
Nakładanie niewielkiej ilości olejku z aloesu lub żelu na opryszczkę wspomaga wysychanie ranki.
Przeciwutleniające – Olejek aloesowy skutecznie chroni skórę przed wolnymi rodnikami, a tym samym procesami przedwczesnego starzenia i powstawania zmarszczek.
Ziarnujące – pomaga w gojeniu się ran.
Można go stosować na skaleczenia, otarcia, a nawet siniaki. Skóra szybciej się goi i zmniejszone jest ryzyko powstawania blizn.
Jednak w przypadku oparzeń słonecznych, żel z aloesu może okazać się skuteczniejszy, ze względu na dodatkowe działanie chłodzące i kojące.
Kojące – zmniejsza podrażnienia skóry, także po długotrwałym przebywaniu na słońcu, oparzeniach, zaczerwienieniach oraz opalaniu w solarium.
Ukąszenia owadów – ze względu na efekty przeciwzapalne, pomaga zmniejszyć wszelkie obrzęki i podrażnienia spowodowane przez ukąszenia pszczół czy os.
Ściągające – obkurcza skórę i sprawia, że staje się ona bardziej napięta, dlatego doskonale nadaje się do wytwarzania naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych.