Informacje
  Polecamy
  Kategorie
  Szukaj

  Wpisz szukany produkt


  Wyszukiwanie zaawansowane
  Ostatnio przeglądane
  Płatności obsługuje PayU

  Żywokost lekarski

  Żywokost lekarski (Symphytum officinale) inaczej kosztywał, żywy gnat. Jego polska nazwa wywodzi się od słów: „żywi kość”, natomiast nazwa łacińska pochodzi od słowa consolidare – wzmacniać, zespolić, połączyć w jedno, goić się szybko. Żywokost lekarski nazywany jest czasem polskim żeń-szeniem, gdyż jego korzeń ma zabarwieniebrunatno-brązowe, a wewnątrz białe. Występuje niemal w całej Europie oraz w Azji aż po wschodnią Syberię. W Polsce rośnie pospolicie nad brzegami wód, przy rowach i kanałach, na polach uprawnych oraz na mokrych łąkach całego niżu i rejonu podgórskiego. Jest uciążliwym chwastem.

  Żywokost lekarski to bylina, która osiąga nawet do 1 m wysokości i wykształca pod ziemią gruby, rozgałęziony korzeń palowy.  Łodyga żywokostu jest prosto wzniesiona, kanciasta, z wieloma odgałęzieniami, dosięgająca w sprzyjających warunkach 1 m wysokości. Liście są jajowate lub lancetowate (łodygowe górne – mniejsze, lancetowate, siedzące). Zarówno łodyga, jak też liście są gęsto, szorstko owłosione. Kwiaty  żywokostu są zwisłe, rurkowato-dzwonkowate, najczęściej koloru purpurowo-fioletowego, czasem białego. Owoc to rozłupka. Żywokost kwitnie od maja do lipca.

  Do celów leczniczych wykopuje się korzenie żywokostu z upraw lub ze stanu naturalnego (rośliny dwuletnie) jesienią lub wczesną wiosną (przed rozwojem liści). Oddziela się całe organy podziemne, oczyszcza z resztek części nadziemnych, myje, odcina pojedyncze zdrowe korzenie i suszy w suszarni ogrzewanej w temperaturze do 50°C. Surowcem jest korzeń żywokostu - Radix Symphyti, który należy przechowywać w miejscu suchym, gdyż łatwo wilgotnieje. Dobrze wysuszone korzenie powinny być z zewnątrz ciemne (prawie czarne), a po przełamaniu – białe. Liście żywokostu lub całe ziele stosowano jedynie w gospodarstwie domowym jako dodatek do paszy dla zwierząt i drobiu, ze względu na dużą zawartość protein.

  Korzeń żywokostu zawiera:

  • do 1,5% alantoiny,
  • do 6,5% garbników,
  • 10-15% śluzu (m.in. glukuronomannany),
  • kwasy wielofenolowe (chlorogenowy, kawowy, litospermowy i dwugalusowy),
  • skrobię,
  • asparaginę,
  • kwas dębiankowy,
  • β-sytosterol,
  • związki cukrowe,
  • aminokwasy,
  • ślady olejku eterycznego
  • sole mineralne z dużą ilością krzemu.
  • alkaloidy pirolizydynowe w ilości do 0,32% (symfytyny, echimidyny, likopsaminy, acetylolikopsaminy, lasiokarpiny (0,0058%) i N-tlenku heliosupiny.

  Żródło: http://pl.herbs2000.com

  Żywokost lekarski
  Filtrowanie produktów
  Niestety nie znaleziono produktu!

  1. Sprawdź poprawność zapytania i spróbuj ponownie.
  2. Ogranicz szukane słowa do jednego lub dwóch.
  3. Podaj ogólną nazwę produktu, którego szukasz lub skorzystaj z wyszukiwania zaawansowanego.
  4. Jeżeli używałeś filtrów ogranicz ilość wybranych opcji.
  Nowości
  Koszyk
  ...jest pusty

  Szybki kontakt


  Impress-Pharma
  "Natura dla zdrowia i urody"
  Ul. Tylżycka 7, 01-656 Warszawa
  Pon - Pt : 10.00 - 18.00

  sklep@impress-pharma.pl
  tel. 694-574-031 lub 511-687-594

   

  Zaloguj się

  e-mail:

  Hasło:

  Cennik

  HTML   CSV

  Tu jesteśmy

  Polecamy wysokiej jakości produkty czeskie

  Produkty Dou-Life gorąco polecamy !!!
  Znalezione obrazy dla zapytania duo life
  Akceptuję
  Strona Impress-Pharma.pl korzysta z plików cookies w celu realizacji usług  zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zgodnie z dyrektywą UE 2016/679 (RODO) ,wszelkie dane uzyskane od kupującego będą wykorzystane wyłącznie do celu realizacji zamówienia, a każdy klient ma prawo do ich wglądu,